Często pojawia się pytanie o witaminę C, na co pomaga, kiedy ją stosować? Co trzeba…
![Co trzeba wiedzieć o fotowoltaice?](https://rutenika.pl/wp-content/uploads/2021/05/co-trzeba-wiedziec-o-fotowoltaice.jpg)
Co trzeba wiedzieć o fotowoltaice?
Ekologiczne źródła energii prowadzą do uzyskania oszczędności na ogrzewaniu, ciepłej wodzie użytkowej lub energii elektrycznej. Co trzeba wiedzieć o fotowoltaice? Jest to nowoczesne podejście, które w wielu przypadkach stanowi inwestycję, która daje pewność zwrotu kosztów. Później pozostaje cieszyć się jej zyskami. Ponadto jest to rozwiązanie korzystne dla środowiska oraz wygodne w użytkowaniu. Wśród tej kategorii jedną z najpopularniejszych technologii jest fotowoltaika. Co należy o niej wiedzieć?
Tania produkcja prądu
Panele fotowoltaiczne są technologią, która służy do produkcji energii elektrycznej. Do tego celu potrzebna jest energia promieni słonecznych. Zasada działania tej technologii sprowadza się do wykorzystania efektu fotoelektrycznego. Ogniwa zbudowane są z półprzewodników. Z jednej strony znajduje się większa liczba elektronów niż z drugiej. Promienie słoneczne stanowią dostarczyciela energii, a efektem jest wybijanie elektronów i doprowadzenie do ich przepływu. Uporządkowany przepływ elektronów to prąd, jaki znamy z gniazdek (prawie, ponieważ zestawy fotowoltaiczne muszą zawierać inwertery do zamiany prądu stałego na przemienny). Wszystko odbywa się stosunkowo tanio. Z tego powodu należy tę technologię traktować jako możliwość inwestycji. Okres zwrotu może być zróżnicowany. Zależy on choćby od mocy zainstalowanych modułów. Im będzie ich więcej, tym dłuższy będzie czas zwrotu, ale również większe korzyści, gdy już ten czas zostanie przekroczony. Cena fotowoltaiki jest więc korzystna w stosunku do efektów, co prowadzi do krótkiego okresu zwrotu (najczęściej podaje się, że wynosi on od 6 do 10 lat).
Rodzaje ogniw fotowoltaicznych
![Co trzeba wiedzieć o fotowoltaice?](http://rutenika.pl/wp-content/uploads/2021/05/co-trzeba-wiedziec-o-fotowoltaice-300x199.jpg)
Ogniwa fotowoltaiczne istnieją w kilku generacjach, co nie oznacza, że nowsza technologia w każdym przypadku jest tańsza w stosunku do uzysków. Z praktycznego punktu widzenia najczęściej stosuje się modułu polikrystaliczne oraz monokrystaliczne. W zdecydowanej większości przypadków możemy je odróżnić na pierwszy rzut oka. Moduły monokrystaliczne mają charakterystyczne ścięte rogi. Wynika to z optymalnego wykorzystaniu płatów monokryształu. Moduły polikrystaliczne występują w formie kwadratów. Czym różnią się one z punktu widzenia inwestora? Najczęściej stosowane są moduły polikrystaliczne, które mają niższą sprawność, ale są tańsze. Ostatecznie zwykle okazują się optymalnym wyborem. Monokryształ okaże się skuteczniejszy w przypadku ograniczonego występującego miejsca na dachu. Ponadto na rynku możemy spotkać również moduły cienkowarstwowe czy amorficzne. Obecnie są one stosowane w szczególnych przypadkach, ale nie do produkcji prądu na potrzeby domu.
Co zrobić z nadmiarem wyprodukowanej energii?
Magazyny energii ciągle stanowią krytyczny element systemu. Gromadzenie energii jest trudne do osiągnięcia w proporcjonalnie niskich kosztach. Na szczęście obecnie w Polsce istnieje korzystne rozwiązanie, które z punktu widzenia inwestora eliminuje znaczącą ilość tego problemu. Właściciel fotowoltaiki może skorzystać z sieci energetycznej jako magazynu energii. Czy odbywa się to za darmo? Nie jest to darmowe, ale nadal jest to rozwiązanie korzystne dla każdej ze stron. Fotowoltaika jest wykorzystywana wraz z licznikiem dwukierunkowym. Nadmiar wyprodukowanej energii odprowadzamy do sieci, a później możemy wykorzystać (w dowolnym momencie, w szczególności, gdy sami będziemy mieć za mało energii) 80% energii, którą odprowadziliśmy do sieci.
Fotowoltaika od zadań specjalnych
W niektórych przypadkach fotowoltaika jest jedynym sensownym rozwiązaniem. Dotyczy to przede wszystkim miejsc, gdzie niemożliwe jest wykorzystanie podpięcia się do sieci energetycznej. Dotyczy to głównie domków letniskowych, które znajdują się na terenach słabo zamieszkanych przez ludzi. W takiej sytuacji panel fotowoltaiczny może stanowić jedyne źródło zasilania. Fotowoltaika może być wykorzystywana na potrzeby własne, ale jest to rozwiązanie, które również jest wykorzystywane przez elektrownie słoneczne oraz promy kosmiczne (gdzie słońce jest jedynym sensownym źródłem dostarczania energii).
Czy fotowoltaika się opłaca?
Fotowoltaika jest już od lat tanią technologią, która może stanowić znaczącą ulgę dla portfela inwestora. Konieczne jest co prawda poniesienie początkowo wyższych kosztów, ale później można cieszyć się zaletami tego rozwiązania. Okres zwrotu na poziomie od 6 do 10 lat (rzadziej 12 lat) to niewiele w stosunku do tego, że system najczęściej działa ponad 20 lat. Ponadto fotowoltaika oznacza uniezależnienie się od dostawy energii elektrycznej. To z kolei oznacza odcięcie się od wzrostu cen. Posiadając tę technologię, możemy w spokoju przyglądać się kolejnym wzrostem kosztów. Zasadność stosowania tej technologii została potwierdzona na całym świecie. Kraje o nowoczesnej strukturze energetycznej powszechnie stosują energię słoneczną do optymalizowania uzysków.
Panel fotowoltaiczny a kolektor słoneczny
Artykuł, który wyjaśnia, co powinniśmy wiedzieć o fotowoltaice, nie powinien pomijać tej kwestii. Panele fotowoltaiczne to całkowicie inna technologia niż kolektory słoneczne. Również zasada działania jest w obu przypadkach inna. Najważniejsze jest to, że fotowoltaika produkuje energię elektryczną, a kolektory służą do produkcji ciepłej wody użytkowej. W pierwszym przypadku wykorzystywany jest efekt fotoelektryczny, a w drugim nagrzewanie czynnika roboczego.