22 March 2025 13:31
Czy warto budować z bali?

Czy warto budować z bali?

Technologia budowy domów z bali zdobywa w Polsce coraz większą rzeszą fanów. Co w nich tak cenią mieszkańcy? Czy warto budować z bali? Wskazują przede wszystkim na panujący w środku korzystny dla domowników mikroklimat. Materiał jakim jest drewno ma wysokie zdolności neutralizowania nieprzyjaznych człowiekowi jonów dodatnich wytwarzanych głównie przez urządzenia elektryczne, których w każdym domu jest bardzo dużo. Co zyskujemy mieszkając w takim domu? Lekarze wskazują, że mieszkańcy domów z bali mogą mieć lepszą wydolność układu oddechowego, wyższą zdolność koncentracji oraz głębszy sen.

Możemy to łatwo zauważyć, kiedy spędzamy wakacje w górskich rejonach i śpimy w domku wybudowanym z drewna. Łatwiej jest wówczas skupić się, wypocząć a Nasz sen jest bardzo mocny i głęboki. Domy z bali posiadają nie tylko właściwości prozdrowotne, mogą również pozytywnie wpływać na stan portfela właściciela. Drewno szybko się nagrzewa i wbrew panującej opinii wcale tak szybko się go nie pozbywa. Może to mieć pozytywny wpływ na rachunek za ogrzewanie. Wymaga to jednak zastosowania odpowiedniej grubości pali tworzących termiczną ściany. Efekt będzie jednak bardzo widoczny już w trakcie zamieszkiwania. W odróżnieniu od domów drewnianych, znacznie różni się też czas budowy. Domy drewniane buduje się dużo szybciej, dzięki zastosowaniu suchej technologii budowy. Proces budowlany może być prowadzony nawet zimą.

Jakość drewna to podstawa

Czy warto budować z bali?Przy każdej technologii najważniejszą rolę odgrywa materiał czyli budulec, w przypadku domów drewnianych nie jest inaczej. Od jakości wybranego drewna może zależeć wiele parametrów domu takie jak energooszczędność, izolacja akustyczna czy też zdolność utrzymania ciepła. Ważne by takie drewno było również odpowiednio przygotowane, najlepsze jest suszone w technologii komorowej, najlepiej czterostronnie strugane. W przypadku domów z bali znaczenie ma również grubość bali, te grubsze zapewniają lepszą izolację domu, są jednak znacznie droższe. Jakie gatunki drewna wykorzystuje się w budowie domów? Najczęściej są używane przede wszystkim skandynawskie świerki, których trwałość szacuje się na długie lata użytkowania. Warto jednak od razu zaznaczyć, że jest dość drogi materiał w porównaniu z gatunkami rodzimymi. Większość firm budujących domy z bali w Polsce najczęściej korzysta z sosny, świerku i modrzewia. Wybór drewna należy dobrze przemyśleć. Nie zapominajmy, że grubsze bale z czasem mogą pękać. Jest to związane nie tyle z parametrami danego gatunku drewna, co z naturalnymi procesami zachodzącymi w budynku. Dom drewniany na skutek warunków pogodowych nieustannie pracuje, przez co drewno stale kurczy się i rozkurcza pod wpływem wilgotności i temperatury środowiska.

Zalety domu z bali

Mimo, że wciąż technologia budowy drewnianych domów z bali nie jest w Polsce tak popularna jak inne technologie budowy drewnianych domów (szkieletowa, kanadyjska) również ona wiąże się z wieloma zaletami. Jakie to są zalety?

  • Materiał to niewątpliwie największa zaleta tych domów. Drewno jest materiałem ekologicznym, który jako budulec, wraz z kamieniem, służy człowiekowi od pokoleń. Jest bardzo prosty w obróbce i stosunkowo tani, a przy tym jest to również materiał niezwykle trwały. Producenci zapewniają, że wybudowany dom z drewna w dobrym stanie może posłużyć nawet 150 lat.
  • Korzystny mikroklimat wewnątrz. Drewno ma naturalną zdolność pochłaniania i oddawania wilgoci w zależności od warunków otoczenia, dzięki czemu w środku odczuwalny jest przyjazny klimat pozytywnie wpływający na zdrowie i samopoczucie.
  • Krótki czas budowy. Podobnie jak domy szkieletowe czy kanadyjskie również dom z bali powstaje bardzo szybko. Przykładowo budowa ok. 120-metrowego domu jednorodzinnego na przygotowanych wcześniej fundamentach potrwa od dwóch do czterech miesięcy. To duża zaleta w porównaniu z tradycyjnym budowaniem, gdzie wiele prac jest rozciągniętych w czasie i cały proces może trwać nawet kilka lat w przypadku niepogody. stopniu skraca czas budowy.
  • Mała waga. Dzięki lekkiej, drewnianej konstrukcji domu z bali do minimum ograniczona jest wielkość fundamentów. Pozwala to na minimalizację kosztów budowy, a także zmniejszenie kosztów transportu materiałów na budowę, no i oczywiście skraca czas spędzony przez ekipę na samej budowie.
  • Grubość ścian. Ściany takiego domu są wypełnione izolacją cieplną, co pozwala do minimum ograniczyć grubość ścian zewnętrznych. Pozwala to na zwiększenie powierzchni użytkowej o około 10% w porównaniu z murowanymi odpowiednikami. 
  • Ekologia. Wielu potencjalnych inwestorów decyduje się na domy z bali ze względu na ich proekologiczny charakter. Drewno jest materiałem w pełni odtwarzanym przez przyrodę. Pozostałości po budowie takiego domu są bez problemu biodegradowalne przez środowisko przyrodnicze.
  • Niższy koszt budowy. Wybudowanie domu z bali może być o nawet kilka procent tańsze niż wybudowanie domu o takich samych parametrach w cegle. Dla wielu młodych ludzi może  to być kluczowy argument przy wyborze technologii.