13 stycznia 2025 02:03
Ile kosztuje gładź szpachlowa

Ile kosztuje gładź szpachlowa

Ile kosztuje gładź szpachlowa: gruntowny remont salonu, włącznie z jego odświeżeniem wymaga przeprowadzenia szeregu prac, także naprawczych. Wiąże się to przede wszystkim z renowacją ścian. W szczególności, jeśli budynek liczy sobie już kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, niejednokrotnie niezbędne jest uzupełnienie szpachli gipsowej. W niektórych miejscach stara warstwa jest już widocznie krucha, pojawiają się także odpryski. Najlepszym sposobem jest usunięcie starej gładzi i nałożenie nowej, co pozwoli zabezpieczyć ścianę przed niszczeniem na kolejny, spory okres czasu. O czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem remontu?

Co zrobić z gruzem z mieszkania lub domu?

Jak wiadomo wszelkiego rodzaju odpady, w tym gruz, muszą być odpowiednio składowanie, jak też poddane utylizacji. Niezależnie od tego, czy remont zostaje zlecony profesjonalnej ekipie, czy ktoś chce przystąpić do pracy samodzielnie, jednym z najważniejszych elementów, który ułatwi prace porządkowe będzie kontener na odpady. Trzeba pamiętać, iż w przypadku gruzu przepisy regulują sposób jego składowania także na prywatnej posesji. Tym bardziej właściciele bloku zobligowani są do stworzenia odpowiednich warunków. Kontener sprawdza się doskonale. Tym bardziej, iż firmy zajmujące się wynajmem tego rodzaju elementu oferują także usługę transportu odpadów, dzięki czemu właściciel nieruchomości nie musi martwić się utylizacją gruzu. Trzeba pamiętać jednak, iż nawet firmy transportujące odpady zobowiązane są do posiadania wpisu w rejestrze BDO (Baza Danych Odpadowych). Podobnie firmy budowlane, także remontowy, muszą posiadać ten wpis.

Remont salonu – od czego zacząć?

W pierwszej kolejności należy ocenić, jaki zakres prac jest niezbędny do wykonania. Czy dotyczy tylko samych ścian, czy też podłóg. Bez względu na to, najlepiej, jeśli z pomieszczenia wyniesie się meble oraz inne sprzęty. Bardzo ułatwi to pracę i pozwoli uniknąć ewentualnego uszkodzenia poszczególnych rzeczy. Jeśli w salonie znajdują się elementy takie, jak listwy przypodłogowe, należy je zabezpieczyć taśmą malarską. Następnie, jeśli warstwa gipsu ma zostać skuta, natomiast podłoga nienaruszona, najlepiej zaopatrzyć się w kartony, dostępne także w sklepach budowlanych, które pozwalają na zabezpieczenie tego typu powierzchni. W celu ich złączenia i przymocowania również można wykorzystać taśmę malarską. Wszelkie elementy, takie jak okna i drzwi warto okleić folią malarską. Trzeba pamiętać, iż skuwanie wierzchniej warstwy tynku wymaga odpowiednich narzędzi. Można w tym celu wykorzystać standardowy pobijak jak również długo do usuwania tynku, które dostępne jest w sklepach budowlanych. Innym rozwiązaniem są wiertarki z udarem, które znacznie ułatwiają pracę. Po usunięciu starego i zbędnego materiału można przystąpić do ponownego nakładania nowej masy gipsowej.

Gładź gipsowa – sypka czy gotowa masa?

Producent gładzi gipsowej w swojej ofercie posiada dwa typy produktów – w postaci sypkiej oraz gotowej masy. W przypadku pierwszego materiału niezbędne jest samodzielnie przygotowanie gładzi gipsowej. Sypką gładź trzeba zmieszać z wodą, a następnie, przy użyciu mieszadła, rozrobić, aż do jednolitej, w miarę gęstej masy. Jeśli chodzi o produkty gotowe do użytku, proces ten wykonywany jest fabrycznie. W wielu przypadkach gotowa gładź gipsowa wykorzystywana jest przy okazji dużych powierzchni, z uwagi, iż pozwala to skrócić czas pracy. Sypkie gładzie mogą być stosowane w niewielkich pomieszczeniach.

Jak wyrównać ściany?

Gładź szpachlowa szara sypka schnie w zależności od tego, jak dużą ilość wody użyto w celu jej rozrobienia. Trzeba przy tym mieć na uwadze, iż praca zbyt rzadkim materiałem jest sporym utrudnieniem, ponieważ może spływać on ze ściany. Czas potrzebny do jej związania wynosi kilka godzin. Materiał ten stosuje się w celu niwelacji wszelkiego rodzaj ubytków w tynku betonowym jak też niwelacji nierówności. Następnym etapem jest zastosowanie gładzi szpachlowej. Jest on krucha po zaschnięciu dlatego należy nakładać jej niewielką ilość na ścianę. Z reguły warstwa szpachli powinna wynosić kilka centymetrów. Gipsy szpachlowe do łączenia płyt należy następnie oszlifować. Dlatego, jeśli wykorzystywane są w trakcie remontu, najlepiej wykorzystać materiał, który może być poddany obróbce, gdy jest jeszcze wilgotny. Dzięki temu można uniknąć pylenia szpachli. W przypadku standardowych produktów, szlifowanych na sucho, gładź wiąże najczęściej w ciągu 2 -3 godzin i po tym czasie można zająć się jej wygładzaniem przy pomocy packi, na którą nakłada się papier ścierny.

Jak przygotować ścianę do malowania

Odpowiednio wygładzona ściana wymaga zabezpieczenia przed malowaniem. Dlatego hurtownia chemii budowlanej w swojej ofercie posiada różnego typu grunty. Te malarskie, na bazie akrylu stosowane są przede wszystkim w ograniczeniu absorbcji wody przez gips. W innym przypadku malowanie ściany będzie utrudnione i dość kosztowne. Po uprzednim wygładzeniu jej powierzchni, jak też wyprowadzeniu wszystkich profili oraz ich dokładnym wyrównaniu, można zacząć malowanie. Trzeba pamiętać, iż często potrzebne są dwie warstwy farby, aby efektownie pokryć ścianę nowym kolorem.