22 March 2025 13:30
Podatek VAT od części samochodowych

Podatek VAT od części samochodowych

Rynek części samochodowych na ternie Polski jest bardzo dobrze rozbudowany za sprawą zarówno naszego zamiłowania do starszych aut jak i do modyfikacji i usportowienia. Obecnie ceny części do samochodów osobowych są bardzo drogie, szczególnie jeżeli mówimy o oryginałach produkowanych w ograniczonych ilościach. W związku z wysoką ceną nie pomagają niestety obciążenia podatkowe, które nie tylko są wysokie ale też bardzo często nie podlegające ulgom. Jak to wygląda w przypadku części samochodowych? Jaki podatek VAT od części samochodowych zapłacimy? Czy istnieją jakiekolwiek ulgi, które pozwolą nam ustrzec się od ich opłacania?

Czym jest podatek VAT?

Jak sama nazwa po rozwinięciu wskazuje jest to podatek od wartości dodanej, mający na celu zapewnić dochody do budżetu państwa. W Polsce istnieje kilka różnych stawek podatku VAT 0%, 5%, 8% oraz 23% które to w zależności od towarów i usług są przypisane do danej grupy. Niestety większość towarów objęta jest tzw. podstawową stawką podatku VAT wynoszącą 23%. Wyjątkami dotyczącymi tej normy są w dużej mierze produkty pierwszej potrzeby, niektóre książki, oraz asortyment dziecięcy. Takie towary jak części samochodowe są objęte podstawową stawką podatkową bez możliwości jej ominięcia. Podstawowa stawka podatku VAT dotyczy części nowych, nie ma zastosowania na rynku części używanych który obecnie jest znacznie większy.

Znajomość skali podatkowej na towary w jakich dokonujemy obrotów jako firma jest niezwykle istotne. Źle naliczony podatek może sprowadzić na nas masę nieprzyjemności z których będziemy musieli tłumaczyć się przed kontrolom skarbową. Oczywiście z każdej sytuacji istnieje możliwość wyjścia dzięki czemu niewielki błąd można bardzo szybko naprawić dzięki czemu będziemy w stanie uniknąć kłopotów z Urzędem Skarbowym. Warto jest dokonywać okresowych kontroli wystawianych przez siebie dokumentów żeby mieć pewność, że wszystkie one zostały wystawione na czas i w poprawnych stawkach.

Jaki podatek VAT zapłacimy kupując części samochodowe?

Podatek VAT w Polsce niestety jest jedną z większych składowych ceny kupowanych towarów a co za tym idzie jego wysokość jest istotna w przypadku dóbr które nabywamy. W naszym kraju istnieje kilka stawek podatku VAT, 0%, 5%, 8% oraz stawka podstawowa 23%. Z podatku zwolnionych jest niestety bardzo mało towarów natomiast stawka podstawowa obejmuje lwią część towarów. Części samochodowe obecnie objęte są podstawową stawką podatku VAT, która wynosi niezmiennie od kilku lat 23%. Do końca 2019 roku obowiązywały ulgi mogące pomóc przedsiębiorstwom zajmującym się sprzedażom części do aut koreańskich które za ubiegły rok podatkowy uzyskiwały mniej niż 200 tysięcy złotych obrotu. Obecnie w roku 2021 niestety wszyscy sprzedawcy części samochodowych japońskich są objęci podstawową stawką podatku VAT. Regularnego opłacenia podatku VAT należy skrupulatnie pilnować i wywiązywać się ze swoich należności w terminie inaczej prawie na pewno możemy spodziewać się kontroli skarbowej. Kontrola skarbowa nie wpływa dobrze na postrzeganie firmy i może również negatywnie wpłynąć na samego przedsiębiorcę nękanego kontrolami.

Należy pamiętać że istnieje różnica między opłacaniem podatku VAT na całe samochody jak i poszczególne części samochodowe. Części w zależności od swojej charakterystyki mogą zostać obciążone inną stawką podatku VAT. Obecnie w najbardziej preferencyjnej sytuacji są części używane które to nie są obłożone podatkiem VAT a jedynie marża między nimi.

Czy jest różnica między VAT-em na auta japońskie i koreańskie, a europejskie?

Obecny rygor podatkowy nie pozwala na jakąkolwiek swobodność w wysokości podatku VAT na części samochodowe. W 2019 i wcześniejszych latach istniała opcja uzyskania ulgi na podatek VAT podyktowanej niższymi obrotami we wcześniejszych latach, niestety od 2020 roku przepisy zostały zaostrzone i obecnie nie ma możliwości na zmniejszenie tej kwoty. Obecnie różnica w opłacaniu podatku VAT zachodzi w momencie zmiany stron transakcji. Jeżeli jesteśmy przedsiębiorstwem zajmującym się sprzedażą części do Japończyków i wystawiamy fakturę na osobę fizyczną to ustalamy podstawowy podatek VAT, jeżeli dokonujemy sprzedaży w granicach Unii Europejskiej i naszym kontrahentem jest podmiot profesjonalny to w takim wypadku możemy ustalić VAT 0% ponieważ jest to wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Nie ma istotnej różnicy między wyborem aut z Europy a Japonii czy Korei jednak jeżeli patrzymy na to ze względów konsumenta. Obecnie dzięki ulgom podatkowym na VAT dzięki wymianie wewnątrzwspólnotowej jesteśmy w stanie taniej nabyć do powtórnej odsprzedaży auta Europejskie, które górują na naszym polskim rynku.

Dlaczego bardziej opłaca się kupować części używane?

Obecnie stawka podatku VAT liczona jest od cenny po której dany towar jest sprzedawany, wyjątek od tej reguły stanowią części używane, które nie podlegają pełnemu opodatkowaniu. Podatek na używane części kia naliczany jest od marży na te części, czyli różnicy między ceną zakupu a sprzedaży danego towaru. Rynek używanych części nie tylko dzięki temu bardzo dobrze się rozwija ale i pozwala zaoszczędzić na naprawie tysiącom osób rocznie.