14 grudnia 2024 20:10
Wszystko o opatrunkach ze srebrem i ich sposobie zakładania

Wszystko o opatrunkach ze srebrem i ich sposobie zakładania

Wszystko o opatrunkach ze srebrem i ich sposobie zakładania: nie da się ukryć, że opatrunki ze srebrem cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Przyczyną główną takiego stanu jest na pewno ich efektywność w regeneracji ran trudno gojących się oraz do tego działanie bakteriobójcze. Ma to ogromne znacznie z uwagi na rosnącą odporność szczepów bakterii w stosunki do antybiotyków. W jaki sposób działają opatrunki ze srebrem? Jak założyć opatrunek ze srebrem? Chętnie się dowiemy.

Dla ran trudno gojących się

Gdy zastanawiamy się, jak leczyć rany trudno się gojące, to warto sięgnąć po opatrunki, które umożliwiają przede wszystkim prawidłową wentylację rany, jak i zahamowanie rozwoju beztlenowych bakterii. Bardzo ważne jest także to, aby przy jego zdejmowaniu na pewno nie dochodziło do uszkodzeń tkanek, które się tworzą na nowo. Oczywiście opatrunki specjalistyczne na rany trudno gojące się spełniają znaczną większość tych wymagań. Wśród najlepszych, jak i także najbardziej efektywnych rozwiązań wymieniane najczęściej są właśnie opatrunki ze srebrem. Jak zakładać oraz jak stosować to rozwiązanie, aby czerpać możliwie najwięcej korzyści z jego wpływu dobroczynnego?

Co wiemy o opatrunkach ze srebrem?

Srebro w medycynie przede wszystkim jest doceniane za bardzo silne antybakteryjne właściwości. Z tego właśnie powodu jest polecane w walce z trądzikiem. W tej kwestii przynosi naprawdę bardzo dobre efekty. Te właściwości można z powodzeniem wykorzystać także do łagodzenia ran cieknących, które są trudne do gojenia oraz mają bardzo często zakaźne podłoże.
Srebro na bakterie oddziałuje dwutorowo. Po pierwsze blokuje ich rozmnażanie się, a do tego prowadzi do destrukcji błony bakterii komórkowej, co oznacza w konsekwencji śmierć patogenów. Srebro eliminuje stopniowo bakterie, co wycisza z kolei stan zapalny. Rana dzięki temu zostaje oczyszczona ze wszelkich szkodliwych drobnoustrojów oraz zaczyna się dosyć szybko regenerować.
Nie sposób nie wspomnieć o przepuszczalności tlenu. Dostęp tegoż pierwiastka do rany wpływa korzystnie na jej mocną regenerację. Dzieje się to za sprawą właściwości, które umożliwiają mu aktywację procesów, które naprawiają tkankę uszkodzoną.

Jak należy zakładać opatrunek ze srebrem?

Aplikacja opatrunku ze srebrem jest naprawdę łatwa oraz także bezbolesna. Zanim przystąpimy do założenia opatrunku lub też do jego wymiany musimy pamiętać o dwóch kwestia. Po pierwsze musimy zachować odpowiednią higienę (umyjmy dokładnie rękę), a po drugie należy oczyścić rany przy pomocy specjalnego antyseptycznego środka.

Następnie opatrunek, który jest posmarowany maścią na bazie srebra, wyjąć należy z opakowania oraz obciąć, gdy zachodzi taka potrzeba. Jaki jest kolejny krok? Następny krok to już aplikacja bezpośrednia opatrunku na ranę. Wystarczy, że się pozbędziemy osłonek i przyłożymy opatrunek do zranionego miejsca oraz go bardzo lekko dociśniemy.

Musimy mieć świadomość, że opatrunek ze srebrem jest tak zwanym opatrunkiem pierwotnym. Co to oznacza? Oznacza to, że ma on kontakt bezpośredni z raną, a jego zadaniem głównym jest stworzenie warunków odpowiednich do gojenia się oraz także regeneracji. Na tenże rodzaj opatrunku nałożony powinien zostać dodatkowo wtórny opatrunek. Jego celem przede wszystkim jest zabezpieczenie oraz utrzymanie pierwotnego opatrunku. Ważna jest także ochrona zwiększona przed zabrudzeniami.

Jako kompres wtórny można użyć specjalnego opatrunku chłonnego lub też opatrunku gazowego oraz piankowego. Wszystko jest zależne od tego, jaką mamy ranę. Pamiętajmy także o tym, że gdy rana nam się nie podoba, nie potrafimy sobie z nią poradzić, czy też wygląda naprawdę źle, to nie zwlekajmy i udajmy się do specjalisty.

Zobacz najpopularniejsze zabiegi podologiczne:

W jaki sposób działają opatrunki ze srebrem?

Jony srebra mają to do siebie, że mają bardzo szybkie tempo działania. Bezpośrednio po założeniu opatrunku uaktywniają się w miejscu zranienia i zaczynają działać w sposób przeciwbakteryjny. Tworzą dodatkowo warstwę ochronną, która to zapobiega wnikaniu drobnoustrojów.

Dzięki temu właśnie opatrunki ze srebrem mają taką dużą skuteczność w leczeniu ran trudno się gojących. Niemal od razu zmniejszają samą aktywność bakterii oraz łagodzą wszelkie wywołane stany zapalne, co się przekłada na znaczne zdrowienie tkanki.

Na sam koniec odpowiedzmy sobie na bardzo ważne pytanie – jak często należy zmieniać opatrunek? Za długie przetrzymywanie kompresu przynieść może odwrotne skutki od tych zamierzonych. Niestety może mieć tutaj do czynienia z siedliskiem bakterii.

Przyjmuje się zasadę ogólną, że opatrunek średnio powinien być wymieniany co 3 lub też co 5 dni. Wszystko jest zależne od samego stopnia wysięku. Oczywiście, gdy rana mocno się sączy, to zadbajmy o to, aby opatrunek był wymieniany jeszcze częściej. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj nasza obserwacja.
Jak widać na załączonym obrazku, nie ma niczego skomplikowanego w zakładaniu opatrunków ze srebrem. Musimy jednak wiedzieć, że w sytuacji, w której przez dłuższy okres nie zauważamy poprawy, to powinniśmy się udać do lekarza. Z dużymi ranami nie ma żartów.